آموزشگاه مهندسی سایبرتک

آموزش مجازی‌سازی

تا به حال شده به این موضوع فکر کنید که هزینه راه اندازی سیستم‌های رایانه ای و شبکه‌های کامپیوتری برای سازمان‌ها و شرکت‌ها چقدر تمام می‌شود؟ آیا تمام واحدهای صنفی و شرکت‌ها از پس این هزینه ها بر می آیند؟ پاسخ به این سوال بسیار ساده است. باید گفت پیشرفت تکنولوژی اگرچه باعث شده تا هزینه عمده محصولات کامپیوتری نسبت به گذشته کم تر شود اما وجود و نیاز به تجهیزات پیشرفته حوزه هایی از قبیل شبکه باعث می شود تا هزینه خرید، نصب، راه اندازی و نگهداری این تجهیزات بسیار گران تمام شود و هر شرکت یا سازمانی نسبت به بودجه خود از پس آن برنیاید.

پس راه حل چیست؟ آیا باید همچنان به مانند گذشته از روش‌های سنتی برای جا به جایی اطلاعات استفاده کرد یا نه؟! باید گفت که راه حل این مشکل چیزی نیست جز مجازی‌سازی (virtualization) و استفاده از ماشین‌های مجازی (Virtual Machine).

مجازی‌سازی باعث می شود تا بتوانیم از سخت افزار به بهینه ترین حالت استفاده کنیم، گرچه این تنها ویژگی مجازی‌سازی نیست اما همین ویژگی بسیار قابل توجه است. چون بسیاری از هزینه های بخش‌های آی تی شرکت‌ها و سازمان‌ها را به شدت کاهش می دهد. به زبان ساده تر، تکنولوژی مجازی سازی با به اشتراک گذاشتن سخت افزارهای یک رایانه برای چندین سیستم عامل دیگر باعث می شود تا آن ها به صورت همزمان از این سخت افزار استفاده کنند. این تکنولوژی که به واسطه کارکرد و منطق خاصی که در طراحی خود دارد واقعی به نظر نمی رسد ، ولی دارای کارکردی واقعی است .

مجازی‌سازی به طور کلی به دو روش انجام می شود:

نوع اول :baremetal hypervisor

شامل استفاده از یک سیستم عامل مخصوص مجازی‌سازی در سرور فیزیکی (Host) و در اختیار گرفتن منابع اصلی مثل رم ، پردازنده و دیسک در سیستم میزبان و واگذاری و مدیریت منابع بین سیستم عامل‌هایی که به عنوان مهمان (Guest) نصب می شوند، در این نوع مجازی‌سازی به سیستم عامل میزبان که وظیفه کنترل و تقسیم I/O و منابع اصلی سرور بین سیستم عامل‌ها را دارد هایپروایزر (Hypervisor) گویند.

نوع دوم : جنبه آزمایشگاهی و کاربردهای خانگی

در این نوع مجازی‌سازی یک نرم افزار که نصب و کاربرد بسیار آسانی دارد با چند مرحله next در سیستم عامل ما نصب می شود و مثل هر برنامه کاربردی دیگر یا Application در سیستم عامل اولیه نصب می شود و امکان ایجاد ماشین مجازی یا سیستم عامل دیگری در لپ تاپ و کامپیوتر شخصی را به ما می دهد. از جمله معروفترین نمونه های این نوع می توان به VMWare Workstation و Virtual Box اشاره نمود.

ماشنهای مجازی نوع یک خود به دو نوع تقسیم می شوند. هایپروایزرهایی که اجازه استفاده از منابع بین سیستم عاملهای میهمان به صورت اشتراکی میدهند مثل  OpenVZ و دسته دیگر، هایپرویزورهایی که به هر سیستم عامل مهمان مقدار مشخص شده منابع سخت افزاری را واگذار می کنند و در صورت پر شدن منابع هر میهمان، میهمان دیگری دچار مشکل نمی شود. این نوع مجازی در اجاره سرورهای مجازی VPS – VDS برای اجاره کنننده بسیار اهمیت دارد زیرا مطمئن خواهد بود مقدار حافطه یا پرازنده مورد نظر کاملا اختصاصی است.

از جمله هایپرویزورهایی که از این دسته هستند vmWare ESXi ، Ms HyperV و Cytrix Xen می باشند.

در عرصه مجازی سازی روش ها و راه های گوناگونی وجود دارد مانند Microsoft Hyper-v یا xen/citrix اما علاوه بر این ها Vmware vsphere از نگاه کارشناسان برتری چشمگیری دارد. در حال حاضر “وی ام ویر” با پانزده هزار کاربر و مشتری در زمینه مجازی سازی (Virtualization) در دنیا رتبه اول را مختص خود کرده است.

wm1

شرکت وی ام ویر (vmware)، شرکتی آمریکایی که فراهم کننده نرم افزارهای مجازی است و در ایالت کالیفرنیا قرار دارد. این شرکت نرم افزار ماشین مجازی را وارد بازار رایانه کرد، نرم افزاری بسیار قدرتمند برای توسعه دهندگان نرم افزارها، مدیران سیستم و حتی افرادی که تخصصی در رایانه ندارند و تنها می خواهند بخش آی تی کسب و کار خودشان را بهبود بخشند و تغییراتی اساسی به وجود بیاورند. این نرم‌افزار با قدمت بیش از ۵ سال و برنده شدن برخی جوایز محصولات نرم‌افزاری، توسعه دهندگان نرم‌افزار را قادر می‌کند، پیچیده‌ترین برنامه‌های تحت شبکه را که در سیستم عامل‌های ویندوزهای مایکروسافت، مکینتاش اپل، لینوکس یا نت ویر اجرا می‌شوند را روی تنها یک رایانه، اجرا کنند که این قابلیت در کنار برخی قابلیت‌های دیگر این برنامه از وی ام ویر یک وسیله ضروری برای توسعه دهندگان رایانه‌ای و مدیران سیستم‌ها ساخته است.

دوره‌های آموزشی و کار با این نرم افزارها در اقصی نقاط دنیا برگزار می شود و مدارکی بین‌المللی برای متخصصان و آموزش دیدگان وی ام ویر در دنیا صادر می شود. آموزشگاه سایبرتک از معتبرترین آموزشگاه‌های آی تی کشور دوره های آموزشی مجازی‌سازی را با بهترین اساتید و بهترین امکانات به صورت مداوم برگزار می کند و همواره میزبان دانشجویان و علاقه‌مندان به این رشته می باشد.

لطفا صبر کنید

اعتبار و اصالت سنجی گواهی نامه سایبرتک

تلفن تماس: 86765000

آدرس: تهران - خیابان میرعماد - روبروی سفارت هند - پلاک 33

info@cybertech.ir

افتخارات سایبرتک
افتخارات سایبرتک
افتخارات سایبرتک
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت سایبرتک میباشد...