آموزشگاه مهندسی سایبرتک

آموزش‌های سیسکو

اگر بخواهیم حرف از شبکه های کامپیوتری بزنیم بدون شک نام سیسکو نیز به ذهن می رسد. سیسکو سیستمز (Cisco Systems) شرکت بزرگ آمریکایی است که بزرگترین تولیدکننده تجهیزات شبکه در جهان می باشد. در ابتدا شرکت سیسکو فقط روترهای چند پروتکل تولید می کرد. اما امروزه محصولات این شرکت را می توان از اتاق نشیمن یک خانه گرفته تا پیچیده ترین شرکت های رایانه ای و صنعتی یافت. شعار شرکت سیسکو این عبارت است: “تغییر روش زندگی؛ کار، بازی و آموزش”

آموزش سیسکو

سیسکو علاوه بر تولید تجهیزات در زمینه ی ساخت، طراحی و اجرای شبکه های کامپیوتری در جهان بزرگترین و معتبرترین شرکت محسوب می شود. از این رو سیسکو برای آموزش متخصصان کار با تجهیزات و اصول طراحی شبکه های رایانه ای تحت سخت افزارهای شرکت خود دوره های استاندارد آموزش های سیسکو را به وجود آورده است و علاقه مندان در سرتاسر دنیا می توانند طی سر فصل های معینی این دوره ها را بگذرانند و موفق به اخذ مدارک بین المللی سیسکو گردند.

بزرگترین رقیب شرکت سیسکو در حوزه شبکه مایکروسافت محسوب می شود. البته رقابت این دو شرکت در بعضی نقاط از دنیا بسیار متفاوت با یکدیگر است. تمایل بسیاری از افراد در کشور ما نیز برای گذراندن دوره های مایکروسافت، فرصت های شغلی بهتری را برای فارغ التحصیلان دوره های سیسکو مهیا می کند. پس از این جهت این عدم توازن در تمایل افراد به دو شرکت مایکروسافت و سیسکو نوعی مزیت محسوب می شود.

آموزش های شرکت سیسکو بسیار اصولی و طبقه بندی شده می باشد و مطالب از ابتدایی ترین حالت تا سطوح حرفه ای ادامه می یابند. به همین دلیل افراد با گرایش ها و علایق مختلف برای شرکت در این دوره ها اقدام می کنند و لزوما داشتن مدارک دانشگاهی مرتبط با رایانه پیش نیاز این دوره ها نمی باشد. گرچه بیشترین گروه از افراد ثبت نام شده در این آموزش ها دانشجویان یا فارغ التحصیلان رشته هایی چون مهندسی کامپیوتر (نرم افزار و سخت افزار)، مهندسی فناوری اطلاعات،علوم رایانه، مهندسی برق و مخابرات، ریاضی و… هستند اما همیشه بین سایر گروه ها نیز مشتاقانی برای فعالیت و آموزش دیدن در این دوره های مشاهده می گردد.

شاید یکی از فواید کسب مدارک و گواهینامه های دوره های آموزش سیسکو داشتن فرصت های مناسب شغلی به همراه درآمد های مناسب باشد. همانطور که پیش تر ذکر شد به دلیل هجوم اکثر علاقه مندان به سمت کسب مدارک مایکروسافت بازار کار در حوزه محصولات و شبکه های سیسکو بسیار خلوت تر از حوزه مایکروسافت می باشد. (البته گفتنی است این موضوع در همه نقاط دنیا صادق نیست و در برخی کشورها نظیر ایران این نسبت برقرار است.)

در واقع به نوعی می توان گفت فارغ التحصیلان دوره های آموزش سیسکو می توانند تنها با کسب گواهینامه های این برند و کمی سابقه کارآموزی وارد بازار کار حرفه ای شوند و پله های ترقی در حوزه شبکه را بپیمایند.

شاید بهتر است برای روشن شدن فضای دوره‌های سیسکو کمی درباره ساختار آن ها صحبت کنیم. دوره‌های آموزشی سیسکو در پنج سطح از ابتدایی یا پیشرفته ارائه می گردند. این سطوح دوره ای عبارت اند از:

 1. Entry
 2. Associate
 3. Professional
 4. Expert
 5. Architect

گفتنی است این گواهینامه‌ها در هشت گرایش مختلف ارائه و تدریس می شوند که این گرایش‌ها نیز شامل موارد زیر می شوند:

 1. Routing & Switching
 2. Design
 3. Network Security
 4. Service Provider
 5. Service Provider Operations
 6. Data Center Networking
 7. Voice
 8. Wireless

ابتدای مسیر آموزشی سیسکو

دوره CCENT اولین مدرک ابتدایی دوره های سیسکو در سطح Entry می باشد که البته این دوره ها با این عنوان در کشور ما برگزار نمی شود و برای گذراندن دوره های سیسکو و یا مایکروسافت مدرک Network+ پیش نیاز محسوب می شود و معمولا اولین دوره ای است که یک مهندس شبکه می گذراند! قابل توجه است که CCENT معادل Network+ محسوب نمی شود و از سطح بالاتری برخوردار است. در واقع این دوره نیمی از مسیری است که در CCNA باید رفت و فردی که صاحب مدرک CCNA شود در اصل به CCENT نیز مسلط است.

بجز سطوح Entry و Architect سایر سطوح مدارک سیسکو گرایش های مختلف و متنوع مهندسی شبکه را شامل می شوند و آن هم سه سطح Associate، Professional و Expert می باشد.

در سطح Associate شما قبل از وارد شدن به دوه های تخصصی و انتخاب گرایش خود در سیسکو می باست دوره CCNA با گرایش Routing & Switching را طی کنید. در مرحله بعدی به هر گرایشی که تمایل داشته باشید حتما باید گواهینامه Associate آن گرایش را نیز کسب نمایید. به عنوان مثال اگر به مبحث و گرایش Security علاقه مند هستید حتما باید دوره CCNA با گرایش Security را به دست آورید و بعد از آن به سطح بالاتر یعنی سطح Professional برسید.

مرحله بعدی گذراندن دوره های CCSP می باشد که پس از آن می توانید در سطح کارشناس یا Expert به آموزش بپردازند. گذراندن این دوره ها در سطوح بالاتری زمان بیشتری را نیاز دارد و به تجربه کاری بالایی احتیاج دارد.

معمولاً مدارک سطح Associate نظیر CCNA و CCDA را معادل کارشناسی شبکه، مدارک سطح Professional نظیر CCNP، CCSP و CCDP را معادل کارشناسی ارشد شبکه و همچنین مدارک سطح Expert نظیر CCDE و CCIE با گرایش های مختلف را معادل دکترای شبکه می دانند.

بالاترین سطح آموزشی شرکت سیسکو

سطح Architect نیز که در آخرین سطح از مدارک آموزشی شرکت سیسکو قرار دارد، چند وقتی است که از طرف سیسکو ارائه شده است و بالاترین سطح از مدارک مهندسی شبکه در بین کلیه مدارک و گواهینامه های بین المللی محسوب می شود. به نظر می رسد شرکت سیسکو در اقدامی هوشمندانه تصمیم گرفته تا با ارئه این مدارک و تعیین سطح علمی و توانایی متخصصان شبکه در دنیا، برترین آن ها را نیز مشخص کرده و گرد هم آورد.

در بین گرایش های ذکر شده پایه ای ترین آن ها گرایش Routing & Switching می باشد که تقریبا برای تمامی گرایش ها پیش نیاز محسوب می شود. این گرایش در بین سایر گرایش ها از بیشترین متقاضی نیز برخوردار است.

علاوه بر گرایش های ذکر شده در کشور ما نیز گرایش هایی نظیر Wireless نیز بصورت جداگانه در برخی آموزشگاه ها تدریس می شود.

همان طور که بارها گفته شده است مدارک بین المللی شرکت هایی نظیر سیسکو و مایکروسافت در داخل کشور به دلیل تحریم های ناعدلانه جهانی علیه ایران قابل دسترسی نیست. اما موسسات آموزشی معتبر در داخل کشور با ارائه دوره های سیسکو با استانداردهای جهانی و در پایان برگزاری آزمون های داخلی به متقاضیان و شرکت کنندگان دوره های خود مدارکی رسمی اعطا می کنند. البته در این بین سودجویانی وجود دارند که دوره هایی با کیفیت بالا برگزار نمی کنند و مدارکشان از اعتبار قابل توجهی برخوردار نیست. بنابراین باید در انتخاب دوره و آموزشگاه مناسب دقت کرد. یکی از برترین آموزشگاه های کشور در حوزه آموزش های شرکت سیسکو و سایر شرکت ها نظیر مایکروسافت، هوآوی و… آموزشگاه تخصصی سایبرتک می باشد. این آموزشگاه تقریبا تمامی دوره های آموزشی سیسکو را با اساتید مجرب و با کیفیت آموزشی بالا و همچنین در اختیار داشتن تجهیزات فنی و تخصصی همواره کیفیت آموزشی خود را بالا نگه داشته است و میزبان علاقه مندان به فراگیری علوم تخصصی در حوزه آی تی می باشد.

لطفا صبر کنید

اعتبار و اصالت سنجی گواهی نامه سایبرتک

تلفن تماس: 86765000

آدرس: تهران - خیابان میرعماد - روبروی سفارت هند - پلاک 33

info@cybertech.ir

افتخارات سایبرتک
افتخارات سایبرتک
افتخارات سایبرتک
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت سایبرتک میباشد...